logo
Strefa architekta - logowanie
EN
Panel dachowy na rąbek Galeco GRIN
Panel dachowy na rąbek Galeco GRIN
Panel dachowy na rąbek Galeco GRIN
ZAWóD:ARCHITEKT
10.06.2026

Podziękowania od Piotra Fokczyńskiego

Koleżanki i Koledzy,
Architektki i Architekci IARP

Kolejna kadencja Izby Architektów RP za nami. Nawet nie zauważyliśmy, kiedy minął ten czas. Jest to jednak najlepszy dowód na to, że intensywnie pracowaliśmy. I była to praca wykonywana wspólnie – przez Izby Okręgowe, które już rozpoczęły nową kadencję, oraz Izbę Krajową, będącą w przededniu Zjazdu sprawozdawczo-wyborczego.

Znajdujemy się w momencie podsumowań, refleksji i prób określenia zadań na następne cztery lata. Zestawienie efektów dotychczasowej pracy stanowi nasz kapitał, dlatego warto na chwilę się zatrzymać i przypomnieć sobie, co nas tak zajmowało. Zastanowić się, czy byliśmy skuteczni, a jeśli nie – to z jakiego powodu.

Najważniejsze sprawy, których się wspólnie podjęliśmy to: walka o pozycję zawodu architekta, a nawet jego obrona, nieustanna praca nad warunkami wykonywania zawodu, w tym analizy eksperckie i propozycje legislacyjne, praca nad podnoszeniem standardów, arcyciekawa dyskusja nad budowaniem wizerunku architekta i jego promocją na zewnątrz.

Same działania kierowanej przeze mnie Izby Krajowej nie przyniosłyby efektów, które udało się osiągnąć. Zawsze podkreślałem, że rola wszystkich Izb Okręgowych jest niezwykle ważna i że dopiero połączenie potencjałów będzie stanowiło o sile samorządu zawodowego. Odpowiedzialna i szczegółowa analiza naszych możliwości finansowych mocno ten potencjał zwiększyła. Widać to w różnych przedsięwzięciach podejmowanych w całym kraju – aktywność wielu Izb Okręgowych budzi ogromną radość.

Pracą w organach na szczeblu krajowym i okręgowym, tzn. działaniem na rzecz pozostałych architektów IARP, zajmuje się tak naprawdę garstka osób. Ich zaangażowanie często wykracza poza zadania zapisane w ustawie czy statucie, a czas poświęcany na poszukiwanie nowych inspiracji wykracza poza codzienne obowiązki zawodowe. Zaprosiliśmy reprezentantów z całej Polski, aby dołączyli do zespołów doradczych przy Krajowej Radzie, co przyniosło znakomite efekty. Do tej formy współpracy zapraszamy Was cały czas – w takich zespołach (nie tylko w organach Izby) jest miejsce dla wszystkich, a każda Wasza pomoc zwiększa nasz potencjał.

Po minionej kadencji jestem spokojny, że hasło BUDUJMY RAZEM – pracujmy dla Polskich Architektów, które towarzyszyło mi od początku, to nie propagandowy slogan, ale odzwierciedlenie naszych działań i możliwości. Kontynuujmy to!

A za te cztery znakomite lata mojego życia – Radzie Krajowej, szesnastu Izbom Okręgowym i wszystkim zaangażowanym w naszą pracę, a także całkiem sporemu, świetnie zorganizowanemu i zgranemu zespołowi izbowych biur

serdecznie dziękuję!

fot. archiwum prywatne
fot. archiwum prywatne

Piotr Fokczyński
prezes KRIA

rozumiem
Używamy plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Korzystając z tej strony wyrażasz na to zgodę.