Na konferencji zorganizowanej przez DSOIA RP, pt.: PRAKTYKA INWESTYCVYJNA W ŚWIETLE NOWYCH UREGULOWAŃ USTAWOWYCH, która odbyła się 12-13 października 2023 r. w Zamku na Skale w Trzebieszowicach koło Lądka Zdroju, podjęto, po raz kolejny, udaną próbę dialogu pomiędzy uczestnikami procesu inwestycyjnego, opartego na otwartej i rzeczowej dyskusji na temat ostatnio wprowadzonych i planowanych zmian legislacyjnych.
Uczestnicy spotkania – architekci IARP i przedstawiciele Wydziałów Architektury i Budownictwa oraz Nadzoru Budowlanego miast i gmin Dolnego Śląska – mieli możliwość wysłuchania szeregu znaczących prelekcji, prezentacji i paneli dyskusyjnych, służących zarówno poszerzeniu wiedzy projektowej, jak i wyjaśnieniu wątpliwości interpretacyjnych w podejmowaniu decyzji prawnych.
Głównymi prelegentami byli przedstawiciele Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji oraz Departamentu Planowania Przestrzennego w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, a także Departamentu Usług Cyfrowych w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. W dyskusjach towarzyszyli im m.in. Prezes i członkowie KRIA RP oraz Krajowych Komisji IARP. Wyjaśniane były też problemy z zakresu prawa inwestycyjnego i ochrony przeciwpożarowej, a tematy dotyczące ochrony konserwatorskiej omawiali przedstawiciele Głównej Komisji Konserwatorskiej przy Generalnym Konserwatorze Zabytków i Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Konserwatorskiego.
Organizatorka wydarzenia, arch. Anna Kościuk, Przewodnicząca Rady DSOIA, podkreśliła, że w okresie tak intensywnych prac w zakresie zmian przepisów dot. budowlanego procesu inwestycyjnego, zmian w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i zmiany w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego. Tym bardziej, że tłem tych działań jest trwający i postępujący proces cyfryzacji w projektowaniu i działalności organów administracji publicznej.
Na konferencji padły konkretne pytania, m.in. odnośnie zmiany ustawy o planowaniu przestrzennym: zysk czy strata? Czy Zintegrowany Plan Inwestycyjny jest ciekawym narzędziem, czy też wielkim rozczarowaniem? Co jest ważniejsze w miastach – odtworzenie starej tkanki, czy wymagana minimalna powierzchnia biologicznie czynna? Po co nam projekt techniczny? Jak wprowadzać cyfryzację w nieprzygotowanych do tego urzędach? itd. Odpowiedzi uzupełniane były w rozmowach kuluarowych, a możliwość bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami państwowych władz wykonawczych stwarzała temu wyjątkową i niepowtarzalną sposobność.
Konferencja organizowana przez DSOIA RP jest wydarzeniem cyklicznym, spotkanie w Zamku na Skale było czwartym i zapewne nieostatnim, gromadzącym osoby zaangażowane i działające na rzecz środowiska inwestycyjnego.
Link do zapisu całej konferencji dostępny będzie już wkrótce na stronie IARP.
/fot. Bogdan Kaczmarzyk/