Izba Architektów - strona główna
Data dodania: 23.03.2015 | Aktualizacja: 23.03.2015, 20:59:31

24 edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury - BUDMA 2015 w Poznaniu

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury trwały od 10 do 13 marca 2015 r., odwiedziło je ponad 50 tysięcy zwiedzających, swoje stoiska otworzyło około 1000 wystawców na prawie 60 000 m2 powierzchni.

Wiele wydarzeń, organizowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie i Izbę Architektów RP,  było adresowanych do architektów i projektantów, których na Targach pojawiło się ponad 5 tysięcy.

Uroczystość Otwarcia Targów
Uroczyste Otwarcie Targów zgromadziło wielu znamienitych gości. Obecni byli politycy, przedstawiciele ministerstw, inwestorzy, przedstawiciele branży budowlanej. Patronem honorowym Targów były: Izba Architektów RP, Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Wśród gości ceremonii otwarcia byli obecni: Paweł Orłowski (Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju), Ryszard Gruda (Prezes Krajowej Rady Izby Architektów RP), Robert Dziwiński (Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego), Leszek Zając (Zastępca Głównego Inspektora Pracy), Michał Stuligrosz (Poseł na Sejm RP), Jacek Tomczak (Poseł na Sejm RP), Marek Wierzbowski (Przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego), Piotr Florek (Wojewoda Wielkopolski), Wojciech Jankowiak (Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego) i wielu innych.

Ryszard Gruda w swoim wystąpieniu zwięźle nakreślił program działań Izby Architektów RP, które pomogą uczynić Targi BUDMA stałym terminem w kalendarzach architektów. Prezes IARP oraz arch. IARP Izabela Klimaszewska - pełnomocnik Krajowej Rady Izby Architektów RP ds Targów BUDMA zaproszeni zostali do uroczystego przecięcia wstęgi, symbolizującego oficjalne otwarcie Targów.

Debata Architektoniczna
Izba Architektów RP zorganizowała Debatę Architektoniczną na temat: „Wzajemne inspiracje – sukcesy i porażki. Czym inspirują się architekci i gdzie leży różnica pomiędzy inspiracją a kopiowaniem?”.

W debacie udział wzięli:

Alberto Veiga architekt z Hiszpanii, studiował architekturę na ETSA de Navarra. W 2004 roku założył wspólnie z włoskim architektem Fabrizio Barozzi własną pracownię – Estudio Barozzi Veiga. Autor wielokrotnie nagradzanego nowego gmachu Filharmonii Szczecińskiej.

Antonyuk Dmitri Ivanovich z Ukrainy, absolwent Wydziału Architektury Kijowskiego Instytutu Sztuki. Założyciel i dyrektor biura architektonicznego A-III, które prowadzi razem z synem i córką. Projektant licznych obiektów na Ukrainie i poza jej granicami.

Piotr Szaroszyk, polski architekt z firmy Szaroszyk & Rycerski Architekci Sp. z o.o., od ponad 27 lat obecny na krajowym rynku architektonicznym, laureat międzynarodowego konkursu na Najpiękniejszy Dom Świata, na tereny Wystawy Światowej EXPO’ 95 w Wiedniu, na Najlepszy Dom Warszawy, i wielu innych.

Moderatorem debaty był Błażej Prośniewski, dziennikarz Polskiego Radia.

Spotkanie z gościem specjalnym Targów BUDMA - architektem Alberto Veigą
Alberto Veiga wystąpił w Sali Ziemi. Salę tę, mieszczącą  2000 widzów wypełnił tłum młodych adeptów sztuki architektonicznej, którzy przyszli posłuchać wykładu. Projektant Filharmonii Szczecińskiej opowiadał o swoich projektach realizowanych w rodzinnej Hiszpanii i w innych miastach europejskich, o tym jak doszedł do swojej pozycji zawodowej i jak postrzega Polskę.   

Doroczna Nagroda Prezesa Izby Architektów RP dla dziennikarza za najlepszy materiał związany z wykonywaniem zawodu architekta oraz dotyczący architektury, opublikowany w mediach nie zajmujących się profesjonalnie architekturą
Prezes Izby Architektów RP Ryszard Gruda wręczył nominacje i nagrodę w Sali Ziemi, przed spotkaniem z Alberto Veiga. Głównym kryterium konkursu był merytoryczny oraz atrakcyjny tekstowo i wizualnie sposób przedstawienia wyżej wymienionej tematyki, z wyraźnym podkreśleniem roli architekta w kreowaniu przestrzeni.

Nominacje i nagrodę otrzymali:

Angelika Dąbek za artykuł „Polisz Arkitekczer podbija kraj”, Życie Częstochowy i powiatu, Nominowana za „drapieżne pióro”, zaangażowana w problemy środowiska częstochowskiego. W nominowanym artykule podkreśla wszechwładne panowanie kiczu, nie oszczędza nawet „Wieżowca Złota 44” autorstwa Daniela Liebenskinda.

Anna Dudzińska i Dariusz Kortko za artykuł „Architektura to nie rysunek z krzaczkiem” opublikowany w Gazecie Wyborczej Katowice. Nominowani za interesujący materiał – wywiad z architektami Aleksandrem Frantą i Henrykiem Buszko, tworzącymi przestrzeń Katowic przez ostatnie 65 lat. W swojej twórczości podejmowali oni drażliwe tematy, takie jak wpływ socjalizmu na powstawanie architektury socrealistycznej, kończąc swoją wypowiedź na gorzkich słowach o obecnie powstającej architekturze.

Jakub Łukaszewski za artykuł „Rzeżnia jak stary obraz”, Gazeta Wyborcza Poznań. Nominowany za zaangażowanie w tematykę planowania nowej, dyskusyjnej zabudowy w dawnym zabytkowym otoczeniu. Zdecydowanie przy tym podkreśla rolę architekta, niekoniecznie zasługującego na aplauz ze strony wszystkich oceniających.

Piotr Sarzyński za artykuł „Miejsce nie/warte Poznania”, tygodnik Polityka. Nominowany za wnikliwy, analityczny materiał dotyczący przestrzeni miejskiej Poznania, celny i jednocześnie krytyczny, uznający konserwatywną poprawność tego miasta i dostrzegający zarazem jego „koszmary” architektoniczne.

Filip Springer za artykuł „Najpiękniejsza owczarnia”, Gazeta Wyborcza. Nominowany za zgrabne połączenie języka erudyty z wrażliwością estety, opisującego świat dawnej architektury, wartej ocalenia od zapomnienia. Przypomina twórczość dawnych tuzów architektury, nie tylko polskiej, którzy formą i funkcją swoich dzieł pomagali każdemu w „uwiciu własnego gniazda”.

Marcin Sztandera za artykuł „Architekci chcą pomóc przy tunelu. Bo miasto nie powinno płacić”, Kielce.gazeta.pl. Nominowany za materiał, który podkreśla znaczenie i rangę architekta zaangażowanego w proces inwestycji miejskich. Dziennikarz ten w swoich licznych publikacjach podejmuje działania interwencyjne w trosce o jakość i standard miejskiej przestrzeni publicznej.

Michał Wybieralski - Laureat nagrody  

Artykuł „Zabudowa zagrodowa”, Gazeta Wyborcza Duży Format. Nominowany i Nagrodzony za szczególną wrażliwość na brzydotę polskiego krajobrazu, analizuje przyczyny tego stanu i ostrzega przed zagrożeniem pogorszenia jakości przestrzeni publicznej, jeżeli prawo budowlane pozwoli „niewidzialnej ręce rynku” na proces deregulacji zawodu architekta i liberalizacji przy planowaniu przestrzennym.

Cezary Łasiczka -  Wyróżnienie Specjalne

Wyróżniony za cykl audycji radiowych „Konfrontacje”, w których porusza trudne tematy roli architekta w kreowaniu przestrzeni.

Konkurs dla studentóSzkice Architektoniczne
Celem konkursu było pokazanie umiejętności warsztatowych studentów architektury. Jury konkursowe, pod przewodnictwem prof. dra hab. arch. Mariana Fikusa, wyróżniło 10 prac, a trzy najlepsze zostały uhonorowane nagrodami finansowymi w kwotach: 6, 4 i 2 tysiące złotych brutto.

Organizatorem konkursu były Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Izba Architektów RP, Patron Honorowy targów BUDMA 2015.

W skład jury weszli: prof. dr hab. arch. IARP Marian Fikus – przewodniczacy Jury, prof. dr hab. Marek Owsian, prof. dr hab. Andrzej Wielgosz, art. grafik Elżbieta Radzikowska, mgr Katarzyna Zygadlewicz, mgr inż. arch. Izabela Klimaszewska

Nagrody otrzymali:

1 miejsce – Kinga Oklińska, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Uzasadnienie: Interesujący obraz przestrzeni, nawiązujący do struktur naturalnych – bionicznych.

2 miejsce – Artur Stępniak, Politechnika Warszawska. Uzasadnienie: Stworzenie magicznej przestrzeni kompozycją prostych, kubistycznych form, płynnie falujących w intrygującym świetle.

3 miejsce – Sonia Dubois, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Uzasadnienie: Wizja wieloaspektowej struktury przestrzennej, nawiązującej do współczesnych tendencji w projektowaniu architektonicznym.

Ponadto Wyróżnienia otrzymali: Katarzyna Dziopa (Politechnika Łódzka), Marta Barbara Świderska (Politechnika Gdańska), Anna Bay (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny), Zuzanna Michno (Politechnika Krakowska), Marcin Szelejak (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), Jakub Pieńkowski (Politechnika Warszawska), Julia Niemczyk (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu).

Spotkanie z Przemo Łukasikiem
Po wręczeniu nagród i wyróżnień na „Forum Inspiracje” odbyło się spotkanie z Przemo Łukasikiem z pracowni Medusa Group. Tematem spotkania była wymiana doświadczeń, studium problemów, kłopotów i rozterek projektanta. Spotkanie cieszyło się dużym powodzeniem, a pozytywna energia  Prowadzącego wzbudziła w widzach emocje i chęć wzięcia udziału w dyskusji.

Stoisko Izby architektów i czasopisma Zawód:Architekt
Architekci z Wielkopolskiej Izby Okręgowej pełnili codziennie dyżury na stoisku, udzielali informacji osobom zainteresowanym współpracą z architektami, tłumaczyli zawiłości prawa budowlanego.

Dyżurującym architektom pomagały w podejmowaniu gości sympatyczne i urodziwe studentki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Na nasze stoisko zawitał także Minister Paweł Orłowski, zaproszony na dobrą kawę przez Prezesa Ryszarda Grudę wypił. Dużym powodzeniem cieszyły się najnowsze numery czasopisma Zawód:Architekt oraz, specjalnie przygotowane na  Targi BUDMA, ulotki przekazujące informacje o zadaniach i strukturze Izby Architektów RP.

/Na podstawie materiałów opracowanych przez arch. Izabelę Klimaszewską, Pełnomocnika Krajowej Rady Izby Architektów RP ds Targów BUDMA/