Izba Architektów - strona główna

Aktualności

Pismo Departamentu Prawnego GUNB kierowane do Wojewodów dotyczące kompetencji organów administracji architektoniczno-budowlanej w zakresie sprawdzania projektów budowlanych.
29.10.2020

Publikujemy w załączeniu pismo Departamentu Prawnego GUNB z 20 sierpnia br. (znak DPR.022.554.2020) kierowane do Wojewodów, dotyczące kompetencji organów administracji architektoniczno-budowlanej w zakresie sprawdzania projektów budowlanych przez organy aa-b.

Mamy nadzieje, że pismo GUNB może okazać się pomocne.

 

Rada Krajowa IA RP

Międzynarodowa konferencja online "The invincible city. Society in cultural heritage recovery"
19.10.2020
W środę, 21 października odbędzie się międzynarodowa konferencja online "The invincible city. Society in cultural heritage recovery" przygotowana z okazji 40-lecia wpisu "Historycznego Centrum Warszawy" na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz 75-lecia jego odbudowy.
Finał konkursów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza - komunikat prasowy
14.10.2020

15 października o 17:00 podczas spotkania w Zodiak Warszawski Pawilon Architektury, zaprezentowane zostaną efekty 6-miesięcznej pracy zwycięzców konkursów TEORIA i PRAKTYKA organizowanych przez Fundacja im. Stefana Kuryłowicza

Wydarzenie będzie także transmitowane na żywo za pośrednictwem Facebook?a fundacji.:

5 października - Światowy Dzień Architektury
05.10.2020

W Światowym Dniu Architektury, architekci na całym świecie mają obowiązek przypomnieć
o roli Architektury dla jakości środowiska zbudowanego i zrównoważonego rozwoju.
Wyjątkowość Architektury polega na tym, że jest konieczna, niezbędna, bez niej n...

ForMA - II Forum Młodych Architektów IARP
02.10.2020
W dniu 3 października 2020 r. (sobota), w godzinach 11:00-16:00 odbędzie się ONLINE II Forum Młodych Architektów.
Webinarium
01.10.2020
Zapraszamy do udziału w webinarium  "Budownictwo w obiegu zamkniętym" w ramach wirtualnej imprezy Circular Week Warsaw 2020 , które odbędzie się online w dniu 13 października 2020 r. (wtorek) w godzinach 11-12:30.
Nowe rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.
18.09.2020

W Dzienniku Ustaw właśnie zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.

https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/1609/D2020000160901.pdf

Szkolenie z nowelizacji Prawa Budowlanego
07.09.2020

Krajowa Rada Izby Architektów informuje o przygotowywanym szkoleniu z zakresu dotyczącego zmian w Ustawie Prawo budowlane, które wejdą w życie 19 września 2020 r.

więcej

Uwagi IARP do umowy na prace projektowe stanowiącej załącznik do konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej pn. "Koncepcja Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte"
07.09.2020

Uwagi IARP do umowy na prace projektowe stanowiącej załącznik do konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej pn. "Koncepcja Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte"


Krajowa Rada Izby Architektów RP z dużym zadowol...

Badania Komisji Europejskiej dotyczące automatyzacji cyfrowej w usługach profesjonalnych
14.08.2020

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przesłało prośbę o wzięcie udziału w badaniach  opublikowanych przez Komisję Europejską dotyczących  automatyzacji cyfrowej w usługach profesjonalnych architektów, inżynierów, prawników i księgowych.

Zapraszamy do ankiety

więcej

Szkolenie PZU 06 sierpnia 2020 - Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP
21.07.2020

W dniu 06 sieprnia 2020 roku odbędzie się  szkolenie dla członków IARP w Wielkopolskiej Izbie Okręgowej Architektów RP temat szkolenia: Odpowiedzialność cywilna i zawodowa architektów/projektantów w kontekście prowadzonej działalności gospodarczej

 

Partner Szkolenia

1 lipca 2020 - Światowy Dzień Architektury.
01.07.2020

Czas i przestrzeń to podstawowe poję­cia w filozofii i fizyce. Na czas wpływu nie mamy, ale na nasze otoczenie - już tak.

Winston Churchill powiedział:

"Najpierw my kształtujemy budynki, a później one kształtują nas".

To, jak jest ukształtowana przestrzeń, która nas otacza - wpływa na nasze życie. Choć większość ludzi nie ...

Uwagi IARP do projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego,
20.06.2020

4 czerwca br. roku na stronach RCL (Rządowe Centrum Legislacji) ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.

Izba Architektów RP została zaproszona do konsultacji tego projektu. Konsultacje trwały od 5-18 czerwca. W wyniku wewnętrznych konsultacji i prac nad tym projek...

XIV Sprawozdawczy Krajowy Zjazd Izby Architektów RP.
10.06.2020

W dniach 5-8 czerwca 2020 r. odbywał się XIV Sprawozdawczy Krajowy Zjazd Izby Architektów RP. 

Decyzją Zjazdu Krajowego:

  1. Przyjęto spraw...
Półmetek - INFORMACJA O DZIAŁALNOŚCI v. 1/2 2018-2020
04.06.2020

Koleżanki, Koledzy,

w czerwcu br. mijają 2 lata od wyboru obecnej Krajowej Rady IARP. Ponieważ traktujemy naszą pracę na rzecz środowiska architektów jako służbę publiczną, jesteśmy Wam winni podsumowanie tego, co udało nam się zrobić w tym czasie.

Zawiadomienie zwołaniu XIV Sprawozdawczego Krajowego Zjazdu Izby Architektów RP,
05.05.2020

Do wszystkich Delegatów

na XIV Sprawozdawczy Krajowy Zjazd Izby Architektów RP

5-8 c...

Dostępność do materiałów on-line
28.04.2020

Informujemy, że w trosce o minimalizowanie uciążliwości pracy architektów IARP w okresie epidemii przyspieszyliśmy udostępnianie on - line przygotowanych materiałów szkoleniowych.

Znajdują się one w Warsztacie Architekta od linkiem: więcej

Podziękowania dla środowiska lekarzy
22.04.2020

Pismo KRIA skierowane do prof. dr hab. med. Andrzej Matyja Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej z prośbą o przyjęcie podziękowań za trud, poświęcenie i profesjonalizm, jakie okazuje środowisko lekarzy w walce z pandemią koronawirusa COVID-19, oraz nadesłane podziękowania za słowa uznania i wsparcia dla wszystkich lekarzy.

Życzenia
09.04.2020

Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy architekci
Święta Wielkanocne to czas nadziei i wiary w odrodzenie. 

Tegoroczne Święta przychodzi nam spędzić w szczególnych warunkach ogólnoświatowej pandemii, która przysłoniła horyzont i zasnuła niebo ciemnymi chmurami kryzysu, osamotnienia, niepewności i bezsilności.

W te szczególne, trudne dla nas wszystkich Święta, Krajowa Rada Izby Architektów RP składa wszystkim członkom samorządu, ich rodzinom i bliskim, życzenia zdrowia, wytrwałości, spokoju i ciepła. Niech ten czas przyniesie odpoczynek od codziennych, jakże innych niż zwykle, trosk i zmartwień, a także natchnie nadzieją i optymizmem, którego teraz szczególnie potrzebujemy. 

Składamy również szczególne życzenia.

Życzenia Solidarności: rodzinnej, zawodowej, społecznej. 

Bądźmy solidarni społecznie, przestrzegajmy zaleceń i obostrzeń czasu pandemii. Maseczki i rękawiczki niech będą  objawem troski i podstawowym środkiem ochrony naszych bliźnich. Zachowywanie zasad etyki zawodowej w naszych wewnętrznych i zewnętrznych relacjach chroni nas architektów i nasz zawód przed chaosem i deprecjacją naszej pracy na społecznym rynku gospodarki.

Życzymy wszystkim Koleżankom i Kolegom wytrwałości, empatii dla bliskich i otoczenia, a przede wszystkim zdrowia. 

W imieniu Krajowej Rady Izby Architektów RP
Małgorzata Pilinkiewicz, Architekt IARP, Prezes KRIA

Ubezpieczenie OC zawodowe architekta
01.04.2020

W związku z pojawiającymi się pytaniami, dotyczącymi obowiązku ubezpieczenia architektów IARP informuje:

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, każdy architekt, który jest aktywnym członkiem IARP tj. został wpisany na listę architektów w okręgowej izbie architektów, musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Przerwa w wykonywaniu czynności zawodowych w wyniku epidemii koronawirusa, nie zwalnia z ustawowego obowiązku ubezpieczenia.

Zwolnienie z tego obowiązku następuje tylko w przypadku skreślenia z listy architektów, lub zawieszenia swojego członkostwa przez architekta.

Dlaczego wznowienie ubezpieczenia w terminie jest tak ważne?
Ponieważ z perspektywy odpowiedzialności cywilnej kluczowy jest czas osobiście wykonywanych czynności projektowych oraz pełnienia nadzoru autorskiego. Nawet jednodniowa przerwa w ubezpieczeniu oznacza utratę ochrony.
To z kolei wiąże się z ryzykiem pełnej odpowiedzialności, także majątkowej oraz z możliwością nałożenia kary przez Komisję Nadzoru Finansowego.

1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    ...  20