Izba Architektów - strona główna
Data dodania: 03.01.2020 | Aktualizacja: 22.10.2020, 07:51:49

PILNE - Uznawanie kwalifikacji architektów z Polski pracujących w Wielkiej Brytanii. W związku z Brexitem KRIA przesuwa posiedzenie na 22 stycznia 2020 r.

Jak wiemy Partia Konserwatywna zwyciężyła w przedterminowych wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii znaczną większością głosów. Nowa Izba Gmin przegłosowała już odpowiednią ustawę zgodnie z którą Brexit ma nastąpić 31 stycznia 2020 r. Jednak, nie będzie to wcale koniec brexitowego procesu, ponieważ od lutego 2020 r. obie strony będą musiały rozpocząć nowe negocjacje. Po 31 stycznia rozpoczną się rozmowy dotyczące szczegółów dalszych stosunków między UK a UE. Do końca 2020 r. Wielka Brytania będzie funkcjonować w EU, na obecnych warunkach. 

Rząd Polski przyjął ?Ustawę o uregulowaniu niektórych spraw związanych z uznawaniem kwalifikacji zawodowych w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej bez zawarcia umowy, o której mowa w art. 50 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej?. Ustawa ta stanowi, że w przypadku wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE bez porozumienia, z dniem ?wyjścia? w Polsce nie będą respektowane dokumenty i kwalifikacje zawodowe na dotychczasowych warunkach. Oznacza to, że pomimo, że architekt nabył kwalifikacje zawodowe w Zjednoczonym Królestwie w czasie, kiedy Wielka Brytania była członkiem UE, jego kwalifikacje będą musiały być rozpatrywane na równi z architektami, którzy nabyli kwalifikacje do wykonywania zawodu architekta np. na Ukrainie, w Rosji czy Indonezji. 

Odmiennie sprawa ma się z osobami, które nabyły kwalifikacje w UE, ponieważ regulacje prawne przygotowane w Zjednoczonym Królestwie zakładają uznawanie wszelkich dokumentów poświadczających kwalifikacje nabyte poza Zjednoczonym Królestwem przez okres dwóch lat od daty wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

W związku z zaistniałym faktem KRIA prosi o rozpropagowanie tej informacji wśród architektów przebywających na terenie Zjednoczonego Królestwa i powiadomienie osób, które nosiły się z wystąpieniem o uznanie kwalifikacji w Polsce, aby w trybie pilnym złożyli kompletne wnioski do IARP najpóźniej do dnia 20 stycznia 2020 r., tak aby mogły one być rozpatrzone na obecnych zasadach przed dniem wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, czyli przed 31 stycznia 2020 r. Mając powyższe okoliczności na uwadze KRIA wychodząc na przeciw dużej grupie architektów z Polski pracujących w Wielkiej Brytanii przesuwa posiedzenie KRIA z 15 stycznia na dzień 22 stycznia 2020 r.

Wiceprezes ds. zagranicznych
Borys Czarakcziew, architekt IARP