Izba Architektów - strona główna
Data dodania: 27.11.2018 | Aktualizacja: 27.11.2018, 16:13:16

Twórcy Filharmonii Szczecińskiej uhonorowani

W piątek, 23. listopada obyła się uroczystość wręczenia Honorowej Odznaki II stopnia Izby Architektów RP twórcom szczecińskiej Filharmonii. - Ta nagroda to dla nas zaszczyt – przyznał odbierając Odznakę Alberto Veiga, który później wygłosił otwarty wykład dla mieszkańców.

Odznaki zostały przyznane na wniosek Rady Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Architektów. Odznaka honorowa IARP została przyznana panom Fabrizzio Barozzi i Alberto Veiga za „kształtowanie opinii oraz wybitne osiągnięcia w dziedzinie architektury”. Jest to pierwszy przypadek przyznani tej odznaki architektom spoza Polski!

- Kiedy się pracuje i tworzy się projekt, nie myśli się o nagrodach, ale kiedy po zakończeniu prac się je otrzymuje dzieje się coś magicznego i niesamowitego. Zwłaszcza, kiedy wyróżnienie nadawane jest przez osoby z branży, które wiedzą ile wysiłku, pracy i trudności trzeba pokonać, aby przemienić ideę w rzeczywistość. Ta nagroda to dla nas zaszczyt – powiedział Alberto Veiga podczas piątkowej uroczystości w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.

Alberto Veiga i Fabrizzio Barozzi (Estudio Barozzi Veiga) pracę nad projektem szczecińskiej Filharmonii rozpoczęli 11 lat temu. W kwietniu 2011 roku rozpoczęła się budowa obiektu. Prace trwały do wiosny 2014 roku. Od tego czasu budynek Filharmonii szczecińskiej był wielokrotnie nagradzany.

- Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza to obiekt, który zmienił nasze myślenie o mieście i napawa nas dumą – mówił podczas uroczystości Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - Rocznie to miejsce odwiedza blisko 100 tysięcy osób, odbywa się tu ok. 250 różnych wydarzeń. Cała Polska chce tu przyjeżdżać, ale to nie byłoby możliwe, gdyby nie proces i ludzie, którzy wspólnie pracowali nad powstaniem tego miejsca.

- Nie jestem w stanie wymienić wszystkich, którzy przyczynili się do tego, by ta filharmonia była tym, czym jest. Pragnę podkreślić, że tak jak wykonanie wspaniałego utworu muzycznego wymaga wkładu każdego muzyka orkiestry, tak w architekturze efekt, to wkład całego zespołu ludzi uczestniczących w jego realizacji: pomysłodawców, twórców, budowniczych, a później użytkowników, którzy wspólnie ten utwór tworzą – dodał Piotr Błażejewski, przewodniczący Rady Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Architektów RP.

Po oficjalnej uroczystości Alberto Veiga wygłosił otwarty wykład w sali kameralnej Filharmonii szczecińskiej dla mieszkańców, którzy tłumnie przybyli na miejsce, aby go posłuchać.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Prezydenta Miasta Szczecin.