Izba Architektów - strona główna

Edukacja młodzieży KSZTAŁTOWANIE PRZESTRZENI

Finał konkursu dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, realizujących program edukacyjny Izby Architektów RP pt.: "Kształtowanie przestrzeni" w roku szkolnym 2015/2016.
20.06.2016

Zobacz szczegóły...

Powołanie Zespołu do spraw Edukacji Dzieci i Młodzieży
12.02.2015

Uchwałą Rady Krajowej IARP nr O-15-III-2011 z dnia 19 kwietnia 2011 r., został powołany Zespół do spraw Edukacji Dzieci i Młodzieży. Pracom Zespołu przewodniczyła arch. Małgorzata Gruszka, członek Rady Krajowej; w pracach Zespołu brali udział architekci: Zenon Remi, Urszula Szabłowska, Dariusz Śmiechowski, Aleksandra Nurek, Borysław Czarakcziew, Joanna Leonowicz.

Dlaczego tak ważną jest troska o edukację młodego pokolenia? Odpowiedź na to pytanie stanie się oczywista, gdy uświadomimy sobie, że przyszła jakość naszego środowiska będzie określana przez tych, którzy dzisiaj są dziećmi. Powtarzana wielokrotnie fraza: "środowisko zbudowane stanowi kontekst, "kadr życia", który w istotny sposób wpływa na fizyczną i duchową jakość życia, i w którym młodzi ludzie zaczynają wzrastać do swoich przyszłych ról jako obywatele" nabiera znaczenia. Edukowanie przyszłych twórców i odbiorców architektury jest niezaprzeczalną koniecznością. Służy wzrostowi świadomości społecznej, uczy identyfikacji z miejscem zamieszkania, buduje chęć wpływania na swoje otoczenie i jego losy.

Program edukacyjny IARP Kształtowanie przestrzeni
12.02.2015

Widząc, że Polska tonie w chaosie przestrzennym i wierząc, że „takie będą Rzeczypospolite, jak ich młodzieży chowanie” Izba Architektów RP podjęła, zapoczątkowane przez grupę architektów IARP z Krakowa, starania o zgodę na adaptację irlandzkiego programu edukacyjnego "Shaping Space". Irlandzki program edukacyjny jest wyjątkowym na skalę europejską kursem prowadzonych w ramach zajęć szkolnych. Służy do uwrażliwiania irlandzkiej młodzieży w grupie wiekowej 16 - 18 lat na problemy społeczno - przestrzenne i estetyczne na przykładzie architektury i urbanistyki.

Izba Architektów RP uzyskała zgodę od The Royal Institute of the Architects of Ireland, twórcy programu "Shaping Space", na dokonanie tłumaczenia oraz koniecznych zmian adaptacyjnych.

Zmiany adaptacyjne, niezbędne z uwagi na uwarunkowania historyczne i terytorialne Polski sprawiły, że program edukacyjny przeszedł głębokie przeobrażenie. Powstał wyjątkowy i w Polsce dotąd nie publikowany zbiór lekcji tematycznych zebranych w wygodny i przejrzysty „manual” dla nauczycieli, z rozpisanymi scenariuszami lekcji, zaopatrzony w arkusze informacyjne i arkusze pracy dla uczniów. Zawiera on również wzory certyfikatów i dyplomów dla motywowania uczniów, a także praktyczne wskazówki  do wykonywania ćwiczeń. 

Struktura programu jest bardzo czytelna i składa się z trzech opcji:

 • "A" - "Mój dom",
 • "B" - "Dzielnica, wieś, miasto, metropolia",
 • "C" - "Budowle na przestrzeni wieków".

Każda opcja składa się z następujących części:

 • wprowadzenie
 • 10 planów lekcji, które zwierają komplet materiałów dla nauczycieli,
 • arkusze pracy dostosowane do poszczególnych lekcji, przeznaczone dla uczniów
 • arkusze informacyjne dostosowane do poszczególnych lekcji, przeznaczone dla uczniów.

Lekcje według programu „Kształtowanie przestrzeni” mogą być prowadzone przez nauczycieli wykształconych w różnych przedmiotach, po odbyciu krótkiego szkolenia, które zapewnia Izba Architektów RP. Rekomendujemy wybór jednej z Opcji i rozplanowanie 10 tematów lekcyjnych w trakcie roku szkolnego.

Jako przykłady do ćwiczeń tematycznych przewidzianych w programie wybrano 16 polskich miast z tradycją historyczną i współczesnymi perspektywami rozwojowymi, po jednym w każdym województwie dla łatwiejszej identyfikacji z własnym regionem i dostępności. Wyboru dokonano na podstawie "Opinii historyczno-urbanistycznej" prof. Kazimierza Kuśnierza tworząc Dodatek „Miasteczka polskie”:

 1. ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE - Dolnośląskie
 2. CHEŁMNO - Kujawsko-Pomorskie
 3. KAZIMIERZ DOLNY - Lubelskie
 4. MIĘDZYRZECZ - Lubuskie
 5. ŁĘCZYCA - Łódzkie
 6. WIELICZKA - Małopolskie
 7. PUŁTUSK - Mazowieckie
 8. PACZKÓW - Opolskie
 9. JAROSŁAW - Podkarpackie
 10. BIELSK PODLASKI - Podlaskie
 11. MALBORK - Pomorskie
 12. CIESZYN - Śląskie
 13. SANDOMIERZ - Świętokrzyskie
 14. LIDZBARK WARMIŃSKI - Warmińsko-Mazurskie
 15. KOŁO – Wielkopolskie
 16. MYŚLIBÓRZ - Zachodniopomorskie
Archiwum - Powszechna edukacja architektoniczna
17.02.2015

Finaliści konkursu dla młodzieży

18 i 19 czerwca 2015 r. obradowało jury oceniające prace przysłane na konkurs dla młodzieży.
Tematem konkursu było zaprojektowanie "Miejsca spotkań - dzieci, młodzież, dorośli, osoby w podeszłym wieku - razem i osobno".

Program edukacyjny IARP "Kszt...

Konkurs dla młodzieży - program edukacyjny IARP Kształtowanie przestrzeni
23.05.2015

30 kwietnia zakończyło się zbieranie zgłoszeń do uczestnictwa w konkursie dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Tematem pracy konkursowej jest Miejsce spotkań - dzieci, młodzież, dorośli, osoby w podeszłym wieku - razem czy osobno. Do konkursu zgłosiło się 30 zespołów. Pełna lista zgłoszonych szkół w zakładce Edukacja młodzieży Kształtowanie przestrzeni

Konkurs dla młodzieży 2015
19.06.2015

Szkoły zakwalifikowane do udziału w II Edycji konkursu dla młodzieży "Kształtowanie przestrzeni" - program edukacyjny IARP

Zajęcia z architektury dla młodzieży coraz popularniejsze
26.06.2015

Zakończyła się druga edycja organizowanego przez Izbę Architektów RP ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Kształtowanie przestrzeni”. Program, polegający na uczeniu młodzieży gimnazjalnej oraz ponadgimnazjalnej rozumienia zagadnień przestrzennych, zyskuje coraz większą popularność. W roku szkolnym 2014/2015 do towarzyszącego mu konkursu zgłosiło się aż 35 zespołów ze szkół z całej Polski. Spośród nich jury konkursowe wyłoniło pięciu finalistów.

III edycja konkursu "Kształtowanie przestrzeni" dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych - rok szkolny 2015/2016
17.02.2016

Izba Architektów RP jak co roku rozpoczyna przyjmowanie zgłoszeń do konkursu dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalych realizujących w roku szkolnym 2015/2016 zajęcia według programu edukacyjnego IARP pt. „Kształtowanie przestrzeni”. Zapraszamy szkoły, które brały udział w poprzednich edycjach konkursu oraz szkoły, które ...

Przedłużenie terminu zgłoszeń do konkursu "Kształtowanie przestrzeni"
31.05.2016

Z uwagi na duże zainteresowanie konkursem dla młodzieży  pt.: „Kształtowanie przestrzeni” zdecydowaliśmy o przedłużeniu terminu zgłaszania zespołów przez nauczycieli.
Zgłoszenia w formie zgodnej z regulaminem będą przyjmowane do 10 czerwca 2016 r. do godziny 16.00.
dr arch. Andrzej Poniewierka

Konkurs 2018
31.01.2018

21 maja 2018 r. obradowało jury oceniające prace przysłane na konkurs dla młodzieży.
Tematem pracy konkursowej była „Książka Dobrych Praktyk Architektonicznych dla mojej szkoły”.

Galę finałową objął patronatem honorowym Narodowy Instytutu Architektury i Urbanistyki.

...
IV edycja konkursu dla młodzieży
23.01.2017

Ogłaszamy rozpoczęcie IV edycji konkursu dla młodzieży realizującej program edukacyjny Izby Architektów RP "Kształtowanie przestrzeni". Opis zadania konkursowego i regulamin są dostępne w zakładce Edukacja młodzieży KSZTAŁTOWANIE PRZESTRZENI. Zachęcamy szkoły do udziału w konkursie. Czekają na Was cenne nagrody.

Gala rozdania nagród w konkursie IARP "RE:LOKACJA - gra w kształtowanie przestrzeni"
07.06.2017
Gala rozdania nagród w konkursie IARP "RE:LOKACJA - gra w kształtowanie przestrzeni"
Komunikat - "Re:Lokacja - gra w kształtowanie przestrzeni"
07.06.2017

Komunikat jury konkursu "Re:Lokacja - gra w kształtowanie przestrzeni"

Kształtowanie Przestrzeni - Finaliści konkursu dla młodzieży
23.05.2018

21 maja 2018 r. obradowało jury oceniające prace przysłane na konkurs dla młodzieży.
Tematem pracy konkursowej była „Książka Dobrych Praktyk Architektonicznych dla mojej szkoły”.

Galę finałową objął patronatem honorowym Narodowy Instytutu Architektury i Urbanistyki.

...
Rozstrzygnięcie konkursu architektonicznego dla młodzieży
11.06.2018

Ogólnopolski program edukacyjny „Kształtowanie przestrzeni” oraz wieńczący każdy rok szkolny konkurs na stałe wpisał się w polski krajobraz edukacyjny. Jak co roku 8 czerwca poznajemy laureatów konkursu. W roku szkolnym 2017/18 tematem przewodnim pracy konkursowej  była „Księga dobrych praktyk architektonicznych dla naszej szkoły”. Podczas uroczystej Gali nagrodzono zwycięzców rywalizacji.

Jakość kształcenia studentów - opiniowanie wymagań programowych
26.11.2012

Działania na rzecz jakości kształcenia w wyższych uczelniach architektonicznych

Jakość kształcenia studentów - opiniowanie wymagań programowych

Działania na rzecz edukacji architektonicznej dzieci i młodzieży