Aktualności
W zakładce POŻEGNANIA znajdują się informacje na temat terminu uroczystości pogrzebowych prof. dr hab. arch. Janusza Andrzeja Włodarczyka.
Działania podejmowane przez Krajową Radę IARP oraz Komisję legislacyjną IARP można śledzić w zakładce Informacje prawne i stanowiska IARP oraz Prace
Mateusz Morawiecki został zaprzysiężony na stanowisko Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Rozwoju. Funkcję Ministra Infrastruktury i Budownictwa objął Andrzej Adamczyk. Za gospodarkę morską i żeglugę śródlądową odpowiadać będzie minister Marek Gróbarczyk.
Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński wręczył 20 listopada nominacje na Sekretarza i Podsekretarzy Stanu w MKiDN: Jarosławowi Selinowi, dr Magdalenie Gawin, Wandzie Zwinogrodzkiej oraz Jackowi Kurskiemu.
Sekretarz Stanu Jarosław Selin będzie odpowiedzialny za kwestie związane z największymi inwestycjami infrastrukturalnymi, finansowanymi zarówno z funduszy europejskich, jak i ze środków budżetowych w ramach Programów Wieloletnich. Podlegały mu będą również muzea oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Podsekretarz Stanu dr Magdalenie Gawin powierzono zadania dotyczące ochrony zabytków, mecenatu państwa w kulturze oraz nadzór nad instytucjami podległymi MKiDN. Podsekretarz Stanu Wanda Zwinogrodzka będzie nadzorowała pracę departamentów odpowiedzialnych za szkolnictwo i uczelnie artystyczne, edukację kulturalną oraz narodowe instytucje kultury m.in.: teatry, filharmonie, opery.
Podsekretarz Stanu Jacek Kurski będzie się zajmował analizą struktury ministerialnej oraz restrukturyzacją Centrum Polsko - Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,
Informujemy, że w systemie wewnętrznym po zalogowaniu https://extranet.iarp.pl/profile/login/r/ dostępne jest zawiadomienie o zwołaniu VII Programowo-Budżetowego Krajowego Zjazdu IARP.
Z koleżeńskim pozdrowieniem
Krajowa Rada IARP
Dzisiaj - 15 października 2015 r. - wchodzi w życie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 22 września 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.
Projekt nowelizacji Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju został przeanalizowany przez Komisję Legislacyjną IARP. W ręce Pana Pawła Orłowskiego, Podsekretarza Stanu Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju przekazano pismo zawierające stanowisko Izby Architektów RP oraz uwagi do projektu nowelizacji ujęte w czytelną tabelę. Z dokumentem tym (z 17 kwietnia 2015 r.) zapoznano się w Ministerstwie z należną uwagą, co można wnosić z następującej po nim korespondencji pomiędzy IARP a Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju. Z pismem przewodnim oraz tabelą uwag można się zapoznać tutaj.
Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwoju Polski Centralnej do roku 2020 z perspektywą 2030”, przedłożoną przez ministra infrastruktury i rozwoju. Ponadregionalna "Strategia Rozwoju Polski Centralnej do roku 2020 z perspektywą 2030" obejmuje obszar województwa łódzkiego i mazowieckiego. Polska Centralna charakteryzuje się najwyższym w kraju poziomem rozwoju gospodarczego, a dotyczy to szczególnie największego i unikalnego w skali kraju wyspecjalizowanego potencjału naukowego i badawczo-naukowego. Bardzo ważną rolę w rozwoju Polski Centralnej odgrywa bipolarny układ Warszawa - Łódź, obejmujący swym zasięgiem nie tylko miasta centralne i ich obszary funkcjonalne, ale również znaczne obszary obu województw.
Jednym z zasadniczych celów nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw jest również zabezpieczenie interesów inwestorów publicznych i prywatnych oraz zwiększenie bezpieczeństwa inwestycyjnego. Chodzi o wprowadzenie narzędzi służących kierowaniu strumienia inwestycji budowlanych na tereny zurbanizowane i wyposażone w niezbędną infrastrukturę (techniczną i społeczną) oraz wprowadzenie mechanizmów zachęcających gminy do uchwalania planów miejscowych.
18 i 19 czerwca 2015 r. obradowało jury oceniające prace przysłane na konkurs dla młodzieży. Tematem konkursu było zaprojektowanie "Miejsca spotkań - dzieci, młodzież, dorośli, osoby w podeszłym wieku - razem i osobno.
Do projektu nowelizacji Prawa ochrony środowiska (POŚ) wdrożono przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (2012/18/UE) w sprawie kontroli zagrożeń poważnymi awariami związanymi z substancjami niebezpiecznymi (dyrektywa Seveso III). Dyrektywa reguluje kwestie zapobiegania poważnym awariom, które mogą być następstwem określonych działań przemysłowych oraz ograniczania ich skutków dla zdrowia ludzkiego i środowiska.
Projekt nowego Kodeksu budowlanego został skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. Szczegóły projektu ustawy i stan prac nad częścią urbanistyczną kodeksu przedstawili 25 maja br., podczas posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego prof. Marek Wierzbowski oraz minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.
Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,
Informujemy, że w systemie wewnętrznym po zalogowaniu https://extranet.iarp.pl/profile/login/r/ dostępne jest zawiadomienie o zwołaniu X Sprawozdawczego Krajowego Zjazdu IARP.
Z koleżeńskim pozdrowieniem
Krajowa Rada IARP
Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał długo oczekiwaną ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu zwaną "ustawą krajobrazową".
Krajowa Rada Izby Architektów RP upoważniła Prezydium Krajowej Rady IARP do podjęcia decyzji w sprawie złożenia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Sprawa dotyczy stwierdzenia niezgodności paragrafu 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju ddz dn. 11 września 2014 r. z artykułem 14 ust. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane, a także z artykułem 5 ust. 1 i 2 ustawy o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa.
Upoważnienie w sprawie wniosku do TK » (format .pdf, 663 KB)
Szpital Świętej Trójcy w Broniszowie, zabytkowe domy na murze miejskim w Dobrym Mieście, zespół kopalni „Julia” w Wałbrzychu, Willa Okszy w Zakopanem oraz dawne magazyny zakładów włókienniczych K. W. Scheiblera w Łodzi - to laureaci konkursu "Zabytek Zadbany". Generalny Konserwator Zabytków, Sekretarz Stanu w MKiDN Piotr Żuchowski wręczył nagrody 21 kwietnia br. w Białymstoku, podczas uroczystych obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.
Więcej informacji na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
"Życie w Architekturze" - Nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce w latach 2013-2014 otrzymuje Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie (Barozzi Veiga). Poza nagrodami przyznanymi przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego i jury, z ramienia organizatora wręczono nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Filharmonia w Katowicach - Konior Studio) oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju (Europejskie Centrum Muzyki K. Pendereckiego w Lusławicach - DDJM, za najlepszy projekt zrealizowany ze środków unijnych). Najlepszy budynek wielorodzinny zaprojektowali JEMS, najlepszy budynek jednorodzinny - dom w Lublińcu - Dyrda Fikus Architekci. Więcej informacji w Architekturze.
Zapraszamy nauczycieli i młodzież szkół ponadpodstawowych, uczestniczących w zajęciach Programu Edukacyjnego IARP "Kształtowanie przestrzeni", do wzięcia udziału w konkursie na wykonanie projektu, będącego rezultatem przeprowadzonych zajęć z zakresu Programu. Temat: „Miejsce spotkań mieszkańców - dzieci, młodzież, dorośli, osoby w podeszłym wieku - razem i osobno”.
Na początku listopada 2014 r. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, min. Robert Dziwiński na spotkaniu z Przewodniczącym Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa oraz Prezesem Stowarzyszenia Architektów Polskich podpisał "Porozumienie o współpracy pomiędzy Głównym Inspektorem Nadzoru Budowlanego, Przewodniczącym Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa oraz Prezesem Stowarzyszenia Architektów Polskich". W dokumencie tym dwa paragrafy - 1 i 2 dotyczą wydawania wiążących interpretacji obowiązującego prawa.
8 stycznia 2015 r. o godz. 11.00 Zespół ds. Ubezpieczeń OC (grupa robocza) spotkał się z przedstawicielami Ubezpieczyciela. Na spotkaniu dyskutowano o rozszerzeniu zakresu ochrony ubezpieczeniowej oraz o nowych możliwościach ubezpieczenia dodatkowego. Przypominamy jakie zasady podstawowego Ubezpieczenia OC Architektów zawiera obecnie Umowa Generalna z PZU.